Adrian Leks, PR & Marketing Manager
“Jako firma typu full-stack, łączymy pod jednym dachem kompetencje software, hardware i firmware”. Takie zdanie wita użytkowników, którzy odwiedzili naszą stronę główną. Zdajemy sobie sprawę, że dla osób spoza branży technologicznej, może to brzmieć nieco enigmatycznie. Czym jest firma o profilu full-stack już tutaj wyjaśniliśmy. Teraz warto również zwrócić uwagę na te trzy istotne “składniki”, które są niezbędne przy projektowaniu produktu IoT. Spokojnie możemy je porównać do trzech muszkieterów Internetu Rzeczy… W tym kontekście, tak jak w powieści Aleksandra Dumasa, przyświeca im hasło – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Poznaj role, sposób działania oraz możliwości software’u, hardware’u i firmware’u.
Na początek bierzemy pod lupę software, znany również jako oprogramowanie. Są to wszelkie programy komputerowe, aplikacje mobilne i webowe, przeglądarki internetowe czy systemy operacyjne. Software nie jest namacalny czy widoczny gołym okiem. Może z wyjątkiem procesu jego wytwarzania, czyli w momencie powstawania kodu pisanego przez programistę. Oprogramowanie jest zwykle instalowane na gotowym sprzęcie (hardware), aby umożliwić jego działanie i zapewnić użytkownikowi interakcję, a także komunikację z urządzeniem IoT.
Podczas działania produktu IoT, software odpowiedzialny jest m.in. za zarządzanie cyklem życia urządzenia, interpretację danych, integrację wszystkich elementów czy analizę w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie w urządzeniach IoT jest zazwyczaj rozwijane i aktualizowane w celu wprowadzania nowych funkcji, poprawiania bezpieczeństwa i wydajności, a także dostosowania do zmieniających się potrzeb użytkowników.
CZYTAJ TAKŻE: Dział R&D. Strażnik firmowej innowacyjności i konkurencyjności
Hardware to nic innego jak sprzęt elektroniczny. Jest fizyczną częścią komputera lub urządzenia elektronicznego. Hardware wyróżnia to, że jest materialnym komponentem, którego można zarówno dotknąć, jak i zobaczyć. Obejmuje takie elementy jak procesory, tablety, dyski twarde, karty graficzne, klawiatury czy inne podzespoły. Każdy z nich pełni określoną rolę. Ma swoje zadania w procesie przetwarzania danych i wykonywania operacji.
W przypadku urządzeń IoT możemy również mówić o namacalnych elementach, które umożliwiają m.in.połączenie z internetem, zbieranie danych z otoczenia i realizację określonych funkcji. Na listę komponentów wpisujemy więc mikrokontrolery, płytki PCB, moduły komunikacyjne (Wi-Fi, Bluetooth, NarrowBand etc.), sensory, przetworniki, układy zasilania, porty wejścia i wyjścia czy nawet obudowy. Co ważne, hardware stanowi podstawową infrastrukturę, na której działa oprogramowanie. Software po prostu “pracuje” na sprzęcie, wykorzystując jego zasoby.
CZYTAJ TAKŻE: Proof of Concept, Minimum Viable Product czy prototyp? Budowa produktu IoT w praktyce
Ostatnim składnikiem technologicznej układanki IoT jest firmware (oprogramowanie sprzętowe lub wbudowane). Jest to swoiste „połączenie” pomiędzy softwarem a hardwarem. To specjalny rodzaj oprogramowania, które jest zapisane na stałe w pamięci urządzenia. Jest ono zaprogramowane wewnątrz układu scalonego (mikrokontrolera) w sprzęcie i kontroluje działanie produktu IoT oraz umożliwia mu wykonywanie określonych zadań. Firmware znajdziemy m.in. w smartfonach, telewizorach, routerach, drukarkach czy konsolach do gier. Może być aktualizowany tylko przez narzędzia dostarczane przez producenta. Co ważne, wprowadzanie poprawek, nowych funkcji lub naprawa błędów odbywa się w większości przypadków bez konieczności fizycznego dostępu do urządzenia.
W urządzeniach IoT to właśnie firmware bardzo często pełni kluczową rolę. Jest odpowiedzialny m.in. za sterowanie i zarządzanie urządzeniem, gromadzenie danych, komunikację z innymi urządzeniami, przesyłanie informacji do chmury lub innych systemów, a nawet optymalizację i oszczędność energii. Działką firmware’u w urządzeniach IoT jest także zapewnienie bezpieczeństwa. Po jego stronie są szyfrowanie danych, uwierzytelnianie, autoryzacja czy zapobieganie atakom.
Mamy już solidną bazę wiedzy, ale najlepiej pokazać naszych trzech głównych bohaterów na jednym, konkretnym przykładzie. Tutaj z pomocą przychodzi nam sympatyczny Leniwiec E-zzy. W błyskawicznym skrócie, to zabawka reagująca na płacz dziecka uspokajającym szumem oraz monitorująca jego sen. Dane pobierane od Leniwca są monitorowane i analizowane przez aplikację mobilną, która komunikuje się z zabawką dzięki Bluetooth. Całość opiera się na sercu zwierzaka, zbudowanego z płytki PCB, na której zamocowane są różne komponenty elektroniczne. Teraz przyporządkujmy tutaj naszych muszkieterów. W projekcie byliśmy odpowiedzialni za sprzętową warstwę w postaci płytki PCB oraz modułu Bluetooth – hardware. Urządzenie IoT pełniące rolę serca zostało przez nas oprogramowane wewnątrz – firmware. Ostatnim elementem było wykonanie aplikacji mobilnej dla iOS i Android wraz z panelem CMS – software.
Podsumowując, w przypadku budowy urządzenia IoT – software, hardware i firmware są wprawdzie autonomicznymi elementami układanki, ale finalnie kluczowa jest ich odpowiednia integracja. Tylko wtedy możemy stworzyć wspólny, technologiczny ekosystem. Jeżeli nawet jeden z tych elementów będzie zawodził, od razu wpłynie to na działanie całego urządzenia IoT. Dlatego – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.
CZYTAJ TAKŻE: Top 10 Wideo. Nasze najlepsze realizacje w oku kamery
Masz pomysł na produkt i szukasz partnera technologicznego, które wszystkie kompetencje posiada w jednym miejscu i dodatkowo kompleksowo poprowadzi Twój projekt? Chcesz rozwinąć urządzenie IoT, musisz dokonać zmian w elektronice lub oprogramowaniu? Potrzebujesz wsparcia przy pozyskiwaniu dofinansowań lub inwestorów? Napisz na nb@netizens.pl. Odpowiemy na wszystkie pytania i przygotujemy spersonalizowaną ofertę.
Poznaj nas lepiej i odwiedź nasze profile w mediach społecznościowych – Facebook, Linkedin i Instagram, a także sprawdź netizens.pl.
BLOG
KONTAKT
BIURO
LOKALIZACJA